خداوکیلی مهریت چقدره؟

خداوکیلی مهریت چقدره؟

پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله) : بهترین مهریه سبكترین آن است .
(كنز العمال . ح44707)

در بسیاری از اوقات، مهریهٔ دختران مسلمان ایرانی بر مبنای سکه‌های طلا تعیین می‌شود؛ از سال تولد دختر گرفته تا شمار ائمه  سوره های قرآن به عنوان تعداد سکه‌های مهریه دختران بریده می‌شود.

بر اساس تحقیقی در سال ۱۳۸۷ در مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه از بیش از ۱۲۰۰ زن و مرد متاهل بین ۱۸ تا ۴۰ سال در حدود ۱۲ استان ایران نشان داده که میانگین مهریه به اعلام زنان ۳۵۰ سکه طلا و به اعلام مردان ۲۶۰ سکه طلا است. این پژوهش از رشد سریع میانگین مهریه در سال‌های اخیر حکایت داشته به طوری‌که تنها در عرض ۵ سال از میانگین ۳۰۰ سکه به ۴۵۰ سکه طلا رسیده‌است.البته مهریه‌هایی با مبنای ۱۲۴۰۰۰ سکه طلا هم دیده شده‌است.

بررسی‌ها حکایت از رکورددار بودن کشور ایران در زمینه مهریه در منطقه آسیاست، چنانکه در عربستان، عرف مهریه ۱۴ هزار دلار یا ۱۸ میلیون تومان است. در جمهوری آذربایجان، میانگین نرخ مهریه در حدود ۲۰۰۰ منات و معادل ۳ میلیون تومان برآورد می‌شود. میانگین نرخ مهریه در میان اقوام مختلف کشور هند در حدود ۱۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار روپیه یا معادل ۳ میلیون تا ۳۵ میلیون تومان تعیین می‌شود. در ترکیهنیز نرخ مهریه به طور متوسط ۳۵ هزار لیر یا حدود ۲۵ میلیون تومان است. در مناطق مختلف چیننیز در میان اقوام مختلف، نرخ مهریه حدود ۱۰۰ هزار یوان، معادل ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود. در عمان نیز نرخ مهریه در حدود ۱۰ هزار ریال (واحد پول عمان) ‌ و برابر با ۲۵ میلیون تومان است. به این ترتیب، در کشورما نیز سعی شده مهریه تعدیل و واقعی شود چنانکه در اواخر سال گذشته بحث «مهریه ملی» با تعیین ۱۱۰ سکه کلید خورد.

19,692 بازدید کل, 64 بازدید امروز

286 دیدگاه

 1. ناشناس گفت:

  مهریه من ۱۴ سکه و ۱۳۷۲ شاخه گل رز

 2. نیلوفر گفت:

  مهریه ی من ۱۴ سکه عندالمطالبه
  ۱۴ سکه هدیه از طرف همسرم
  ۶۹ شاخه گل رز به نیت حروف ابجد حضرت زینب
  سفر حج و سفر کربلا
  و اینه و یه زوج شمعدان و کلام الله مجید ( مثل بقیه )

 3. ناهید گفت:

  ۳۱۳ سکه
  حج واجب
  ۱۴ شاخه گل رز
  آینه شمعدون و قرآن و شاخه نبات هم ک مال همه هست

 4. ریحانه گفت:

  من مهریه ام ۱۸۵ و یک جواهر

 5. بهار گفت:

  مهریه من ۱۱۴تا به اجبار خانواده من و یک پیانو. نظر همسرم ۱۴تا سکه بود و من یه پیانو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.