تالار وب

افزایش خطرات بارداری در زنان متولدشده با وزن کم

افزایش خطرات بارداری در زنان متولدشده با وزن کم

زنانی که هنگام تولدشان وزن کمی داشته‌اند و بارداری پراسترسی را نیز تجربه می‌کنند، به احتمال زیاد گرفتار خطرات زیاد و مشکلات طولانی‌مدت در زمینه سلامتشان مواجه خواهند شد.

محققان در استرالیا، مادران متولدشده با وزنی کم را مورد مطالعه قرار دادند تا دریابند وقتی در معرض استرس قرار می‌گیرند روند سلامتشان طی دوران بارداری چگونه خواهد بود.

به گزارش تالار وب به نقل از  سلامت آنلاین و ارانددورلد، ژان نی چنگ، دانشجوی دکترای دانشگاه ملبورن در این باره گفت: ما در تحقیقاتمان متوجه شدیم وزن کم هنگام تولد همراه با استرس هنگام بارداری می‌تواند عاملی برای پدید آمدن مشکلات متعدد همچون بیماری‌های قلب و عروق، و اختلال در فعالیت‌های کلیه، آدرنال و متابولیسم یا سوخت‌وساز شود.

برای انجام این مطالعه که نتایج آن در مجله فیزیولوژی منتشر شده،‌ گروه تحقیق از موش‌های آزمایشگاهی استفاده کردند که اکسیژن، مواد مغذی و جریان خونشان در دوران بارداری محدود شده بود و در نتیجه منجر به تولد فرزندانی شد که وزن کمی داشتند. محققان سپس موش‌های ماده متولدشده با وزن کم را در دوران بارداری تحت استرس قرار دادند و علائم شایع در دورن حاملگی انسان را در آنها بررسی کردند. پس از آن، پارامترهایی را اندازه‌گیری کردند که شامل فشار خون، عملکرد کلیه، میزان تولید هورمون استرس و وضعیت سوخت‌وساز بدنشان می‌شد.

به گفته چنگ، نتایج نشان داد که موش‌های متولدشده با وزن کم در هنگام تولد، وقتی حامله می‌شوند بیشتر در معرض خطرات درازمدت سلامتی قرار می‌گیرند.
(سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

دیدگاهتان را بنویسید