تالار وب

با عشق های یک طرفه چه باید کرد

با عشق های یک طرفه چه باید کرد

یکی از شایع ترین مسایلی که در جلسات مشاوره ای از طرف مراجعان بیان می گردد احساسات عاشقانه و به شدت هیجانی به جنس مخالف است در حالی که ماهیتی یک طرفه دارد. افراد درگیر در این مسائل معمولا حالت های هیجانی خود را عشق می نامند و گاهی می گویند دلیل عشق را نسبت به ان فرد نمی دانیم، نمی دانم از چه جنبه های از ان فرد خوشم اومده و یا گاهی می گویند طرف عشقی اصلا ظاهر چندان خوبی هم نداره و کاملا عادی هست اما من خوشم اومده.
در این موارد چه باید کرد؟ واقعا تصمیم درست چی هست؟واقعیت این هست که هیچ جواب سر راستی که مناسب تمامی افراد درگیر در این مساله باشد وجود ندارد. اما می توان توصیه هایی حاصل از تجارب بالینی و مشاوره ای ارایه داد.

 1. اولین نکته مهم این است که فرد نباید بابت این احساسات خودش را سرزنش کند. حتی اگر به یقین بداند چنین مساله ای یک طرفه هست باز هم باید به آن حس احترام گذاشت. دیگران نیز نباید ان احساسات را بی اعتبار بدانند و فرد سرزنش کنند.
 2. در اسرع وقت به یک متخصص سلامت روان مراجعه شود تا با توجه به شرایط خاصی که دارد توصیه های تخصصی دریافت نماید.
 3. احساسات را با هر کسی در میان نگدارید و ترجیحا فقط با یک دوست قابل اعتماد و همدل صحبت شود تا نوعی تخلیه هیجانی صورت بگیرد.
 4. مبنای هیجانات و احساسات را وا کاوی کنید. اینکه واقعا این احساسات شیفتگی هستند که دلیل خاصی برای انها وجود ندارد یا اینکه بر مبنای ویژگی های منطقی و درست و پایدار در طرف مقابل است.
 5. مشخص کنید که هدفتان از عشق و شیفتگی چیست. ایا طرف را برای ازدواج انتخاب می خواهید یا اینکه صرفا نوعی دوستی
 6. چنانچه به ازدواج با ان فرد فکر میکنید شرایط، ملاک ها و اصول ازدواج موفق را مورد بررسی قرار دهید.
 7. گاهی اوقات با انجام مراحل بالا از شیفتگی فرد کمتر می شود و فرد به این بینش می رسد که احساسات یک طرفه برای ازدواج کارساز نیست و لذا راحت تر با مساله کنار می اید و با گذر زمان دلدادگی فرد بسیار کمتر می شود.
 8. با افکار غیر واقعی مبارزه کنید: متاسفانه اعتقاد به اسطوره های عشقی باعث می شود که هیجانات ناخوشایند تشدید شود.
 9. واقعیت را بپذیرید که عشق را نمی توان با اصرار و التماس در طرف مقابل ایجاد کرد. بپذیرید که ترحم ممکن است ایجاد شود اما احساسات اصیل عاشقانه خیر.
 10. اگر تصمیم به گفتن دارید تا از دو دلی رها شوید چند نکته را رعایت کنید:
 11. تحمل داشتید تا فرایند سوگ طی شود.
 12. اگر فرد مذهبی هستید از مفاهیم مذهبی نظیر تقدیر، توکل، علم خداوند و … بهره بگیرید. می توانید با راز و نیاز با خداوند و خواندن قران ارامش بیشتری را تجربه کنید.
 13. گوش دادن به موسیقی ارامش بخش

دیدگاهتان را بنویسید