تالار وب

بعد از ازدواج می توانید همسرتان را تغییر دهید؟

بعد از ازدواج می توانید همسرتان را تغییر دهید؟

آدم ها بعد از ازدواج تمایل بیشتری برای تغییر رفتار خود نخواهند داشت. یکی از دلایل عمده که سازگاری  زوج های جوان را با ازدواج مشکل تر می کند، ایده آل گرایی افراطی آنهاست. ارتباطات پیش از ازدواج اغلب با افسانه ها و خیال پردازی ها پر می شود، به ویژه این اعتقاد که صفات نامطلوب همسر بعد از ازدواج تغییر خواهد کرد. متأسفانه، ازدواج نه کسی را تغییر می دهد و نه زمینه نفوذ و اثرگذاری دیگران را برای فرد آسان تر می کند. در حقیقت، ازدواج اغلب صفات نامطلوب را برجسته تر می کند. شخصی که قبل از ازدواج اغلب دیر بر سر قرارهایش حاضر می شد، نوعاً بعد از ازدواج نیز اینگونه عمل خواهد کرد. شخصی که قبل از ازدواج شلخته بوده، بعد از ازدواج نیز شلخته خواهد بود؛ اما شلختگی او بعد از ازدواج آشکارتر و مشکل سازتر است.
گاهی این تفکر اشتباه در مورد مشکلات و صفات عمیق تر شخصیتی نیز اتفاق می افتد. برای مثال بسیار دیده شده است که دختری به پسری معتاد علاقه پیدا می کند و به خواستگاری او جواب بله می دهد با این عنوان که او تغییر می کند و یا او را تغییر می دهم. تصور نکنید مردی که برای زندگی مشترک انتخاب می کنید، مثل مومی در دستان شماست و می توانید با خیال راحت بعد از ازدواج از او فرد دیگری بسازید. شما با همان مردی زندگی خواهید کرد که حالا در مقابل تان است. پس اگر به انگیزه تغییر دادنش بله را گفته اید، برایتان متاسفیم.

نباید کسانی را که خوشتان نمی آید خط بزنید
از آدم های گوشه گیر خوشتان نمی آید و دوست دارید با آدم های اجتماعی و شاد رفت و آمد کنید؟ برایتان خبر خوبی نداریم! شما بعد از ازدواج؛ چاره ای جز ساختن یا حتی رک تر بگوییم، تحمل این آدم ها نخواهید داشت. تا قبل از ازدواج می توانید گروه دوستانتان را با آزادی بیشتری انتخاب کنید و با هر که نمی خواهید، قطع ارتباط کنید اما با شروع زندگی مشترک، دیگر نظر شما تنها عامل تعیین کننده نخواهد بود. شما وارد یک خانواده تازه می شوید و با دوستان و بستگان همسرتان آشنا می شوید. افرادی که شاید همه شان را دوست نداشته باشید و از بودن در کنار تک تک شان لذت نبرید.

اگر خواهر شوهری گوشه گیر و افسرده دارید مجبورید به خاطر همسرتان گاهی با او وقت بگذرانید و نمی توانید ارتباط تان را با مادرشوهرتان به خاطر اینکه گاهی حساسیت به خرج می دهد و گله می کند، قطع کنید. تنها کاری که می توانید بکنید، این است که به آدم ها خود واقعی تان را نشان دهید و برای پذیرش این خود به آنها کمک کنید و البته حد تعادل را در رابطه تان رعایت کنید و به کسانی که آرامش بیشتری به شما می دهند نزدیک تر شوید و به آنهایی که ممکن است به شما یا زندگی تان آسیب بزنند، با احتیاط بیشتری مراوده داشته باشید. مطمئن باشید زمان خیلی چیزها را بهتر می کند اما رفتار صفر و صدی در رابطه با آدم های زندگی همسرتان تنها به زندگی مشترک شما آسیب می زند.

بله همه عوض می شوند اما نه با زور شما! آدم ها در گذر زمان تغییر می کنند و کامل تر می شوند. حتی ممکن است تجربیاتی که کسب می کنند، از آنها آدم متفاوتی بسازد

همه عوض می شوند
بله همه عوض می شوند اما نه با زور شما! آدم ها در گذر زمان تغییر می کنند و کامل تر می شوند. حتی ممکن است تجربیاتی که کسب می کنند، از آنها آدم متفاوتی بسازد. آنها را سرد و زمخت کند، آنها را نرم خو و مثبت اندیش سازد یا این که باعث شود نوع دیگری به زندگی نگاه کنند.

مجموعه پیشنهادی:  ایده برای عروسی در زمستان

روانشناس ها می گویند نمی شود از هیچ زن و مردی، انتظار ساکن بودن و تغییر نکردن داشت، اما از نظر آنها برخی اتفاق ها اگر اتفاق نیفتند پایه های زندگی را می لرزانند و بعضی دیگر ناگزیر به رخ دادن هستند، ما به شما می گوییم که کجا باید تغییر کنید و کجا باید خودتان بمانید.
اگر می خواهید زندگی تان دوام داشته باشد و تغییرات به رابطه شما آسیبی نزند، باید خیال تغییر در مورد اصل های اساسی که به خاطرشان یکدیگر را انتخاب کرده اید از سرتان بیرون کنید. اگر به خاطر پرتلاش بودن و اجتماعی بودنتان انتخاب شده باشید، احتمالا خانه نشینی و گوشه گیر شدن تان می تواند به رابطه شما آسیب زند. اصول اساسی شخصیت تان، حکم پایه های یک بنا را دارند که تغییر کردن هر کدام از آنها می تواند رابطه تان را ویران کند. بنابراین اصول و ارزش های اصلی تان را حفظ کنید مگر آنکه تغییرات هر دو شما در یک راستا و به یک اندازه باشد. در آن صورت می توان امید داشت که این تغییرات کمتر رابطه شما را بحران زده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید