تالار وب

تهدیدی به نام شیفتگی

تهدیدی به نام شیفتگی

شکست عشقی در برخی از موارد انگیزه ای قوی برای ازدواج جوانان است. درد ناشی از شکست عطفی شما را به این سمت سوق می دهد که برای رهایی از این وضعیت به ازدواج روی آورید .البته غالبا چنین ازدواجهایی نیز عمدتا بدون شناخت کافی وعجولانه صورت می گیرد. به همین دلیل اغلب دردسر ساز است. شروع رابطه عاطفی جدید و ازدواج راه حل موثری برای رهایی از بار فشار و شکست عشقی گمشده نیست

بعد از یک شکست عشقی چه کار کنیم؟

دختری ۲۳ ساله دانشجوی سال ۵ پزشکی هستم .دختر ساده و بدون ارتباط با آقایون هستم .از نظر درسی هم جز دانشجویان برتر کلاسمان هستم .مدتی بود به یکی از آقایان همدوره ای  علاقمند شدم .ایشان یکی دو ماه بعد از این علاقمندی فارغ التحصیل شدند و ۳ یا شاید ۴ سال از من بزرگترند.
ارتباط ما با یکدیگر خیلی محدود بود به طوری که شاید اسم بنده را هم ندانند و فقط مرا به چهره بشناسند .ولی چون پسر سربه زیر و با شخصیتی بودند برخلاف اکثر دانشجویان بسیار نظر مرا به سمت خود جلب کردند.
.من دختر منطقی هستم و هیچ وقت خودم را درگیر احساسات نمی کردم ولی این بار احساس میکنم واقعا عاشق ایشان شده ام .لحظه ای از فکر این آقا بیرون نمی آیم و متاسفانه چون هم کلاس نبودیم خیلی فرصت برخورد با ایشان برای من فراهم نشد .
علی رغم اینکه این آقا از دانشگاه ما رفتند و دیگر دسترسی به ایشان ندارم، ولی هنوز در آتش عشق ایشان می سوزم. نمی دانم چه کار کنم؟
اخیرا هم خواستگاری بسیار خوب از اقوام که اتفاقا هم رشته خود من هم است به خواستگاریم آمده است. همکلاسی من توصیه می کند که به ایشان پاسخ مثبت دهم تا از این حال و هوا خارج شوم و بتوانم این عشق را فراموش کنم.

عشق اغلب شیفتگی به دنبال دارد. افراد شیفته در اندیشه محبوب خود غرق هستند به طوری که جز او را نمی بینند و جز او به دیگری نمی اندیشند
شاید باور نکنید که ما انسان ها، که مهم ترین امتیازمان بر حیوانات “عقل” است در مسئله انتخاب همسر، کمتر از هر امر و انتخاب دیگری عقل را به کار می بندیم و از راهنمایی های این حجّت درونی خداوند بهره نمی بریم. عقل نیروی واحدی است که از ترکیب سه عنصر یا برآیند سه نیروی “درک”، “دوراندیشی” و “مهار” به دست می آید. عقل، هوش نیست که کارش تنها درک و فهم باشد. احساس و عاطفه نیست که در زمان حال با کسب لذت ها و دفع رنج ها معنا پیدا کند. تردیدی بیمارگونه نیست که اراده و عمل را ناخواسته متوقف کند. بلکه عامل نیرومند و روشنگری است که با مدد “دانشِ” اندوخته شده، و دقت در “تجربه های” خود و تأمل در رویدادهای زندگی دیگران (عبرت) به درک و فهمی درست از مسئله ای که پیش رو دارد دست می یابد. بعد از آن مواظب است که درگیر احساسات خوشایند و ناخوشایند مانند عشق و کینه نشود. و لذت ها و رنج های کنونی را در نظر نگیرد بلکه به وضعیت های زمان آینده بیندیشد، کشش های خشم و شهوت را مهار کند… و “مصلحت آتی” را بر منفعت آنی ترجیح دهد.
دوست من به این نکته توجه داشته باشید که برای شکل گیری و تداوم یک خانواده خوب، سازنده و آرام بخش، بیش از هر چیز باید “انتخاب همسر” را جدی گرفت و برای آن ، اهمیت ویژه ای را قائل شد.
شما خواسته یا ناخواسته درگیر یک عشق یک طرفه شدید. عشق اغلب شیفتگی به دنبال دارد. افراد شیفته در اندیشه محبوب خود غرق هستند به طوری که جز او را نمی بینند و جز او به دیگری نمی اندیشند. بزرگنمایی ویژگی های مثبت، حذف و نادیده گرفتن ویژگی های منفی و آرمانی سازی معشوق، ویژگی بارز افراد شیفته است. به عبارتی آنها از فرد محبوب خود یک فرد استثنایی و بت می سازند و در مقابل خود را فردی ناچیز و کم مقدار احساس می کنند. چنین احساسی محصول تفکر همه یا هیچ است. به این ترتیب دست به هر کاری می زنند تا معشوق را به دست اورند. در واقع در غیاب خرد، منطق و قضاوت، تنها هدف زندگی آنان به دست آوردن معشوق است. ان هم به هر قیمتی.
عشق و علاقه شدید منهای منطق، ممکن است فرد را به سمتی سوق دهد که شیفته شود.

مجموعه پیشنهادی:  ۵ ویژگی برجسته پرسنل تالار عروسی

عشق و علاقه شدید منهای منطق، ممکن است فرد را به سمتی سوق دهد که شیفته شود.
شکست عشقی در برخی از  موارد انگیزه ای قوی برای ازدواج جوانان است. درد ناشی از شکست عطفی شما را به این سمت سوق می دهد که برای رهایی از این وضعیت به ازدواج روی آورید .البته غالبا چنین ازدواجهایی نیز عمدتا  بدون شناخت کافی وعجولانه صورت می گیرد. به همین دلیل اغلب دردسر ساز است. شروع رابطه عاطفی جدید و ازدواج راه حل موثری برای رهایی از بار فشار و شکست عشقی گمشده نیست.
شما نیازمند مشاوره و مداخلات روان شناختی هستید. شما باید کمی به خود زمان دهید تا بتوانید تجربه تلخ قبلی را هضم کنید. کنار آمدن با تجربه تلخ شکست، حداقل یک سال زمان می برد.از طرفی ان زمان می توانید  بر این تجربه تلخ غلبه یافته تا بتوانید به نقش خود در شکست عشقی پی برده و احساسات خود ر ا تخلیه کنید و تصمیم بگیرید که اشتباهات خود را تکرار نکنید.تنها در این وضع است که می توانید دور از گرد و غبار حاصل از شکست عاطفی، ازدواج مناسبی داشته باشید.
شاید بهتر باشد به بهانه مسایل و فشار  درسی،جلسات خواستگاری با این آقا را حداقل به مدت یک سال به تاخیر بیندازید.
در طی این مدت هم سعی کنید با مراجعه نزد روانشناس، سعی کنید این بحران روحی را پشت سر گذاشته و کم کم برای یک انتخاب جدیدآماده شوید.

کلوب ازدواج تبیان
تالار پذیرایی
تالار وب

دیدگاهتان را بنویسید