تالار وب

توصیه های رهبر به جوانان درباره ازدواج

توصیه های رهبر به جوانان درباره ازدواج

رهبر معظم انقلاب همواره در زمان خواندن خطبه عقد جوانان توصیه هایی را برای شروع ساده یک زندگی به جوانان گوش زد می کنند. توصیه هایی که اگر توسط تک تک جوانان به عنوان چراغ راهی در مسیر ازدواج قرار گیرد خیلی از معظلات پیش روی ازدواج را حل خواهد کرد.

اسلام همواره به زندگی ساده و بدور از تجمل و همراه با معنویت توصیه میکند اما امروزه بسیاری از سنت های غلط، ازدواج را برای جوانان به مشکلی بزرگ بدل کرده است . این سنت های غلط هزینه ای گزافی را به جوانان تحمیل می کند و طعم شیرین ازدواج را در کام آنها تلخ می نماید. رهبر معظم انقلاب همواره در سخنرانی های خود برای جوانان آنها را به زندگی و ازدواج ساده توصیه می کنند که ، نصایحی که می تواند برای آنها راهگشا باشد.

مفهوم خوشبختی
جهیزیه برای دختر مایه عزت نیست. عزت دختر به اخلاق او به رفتار و شخصیت خود اوست. بعضی از خانواده‌های عروس، خودشان را اذیت می‌کنند و به زحمت می‌اندازند و اگر پول هم ندارند به زحمت پول تهیه می‌کنند.
خوشبختی عبارت است از آرامش، احساس سعادت و احساس امنیت. جشن و اسراف وزیاده روی،کسی را خوشبخت نمی کند. مهریه و جهیزیه هم کسی را خوشبخت نمیکند. پای بندی به روش شرع است که انسان را خوشبخت می کند.

اصل قضیه محبت است
در ازدواج اصل قضیه محبت است . دختر ها و پسر ها این را بدانند این محبتی که خدا در دل شما قرار داده حفظ کنید. اگر در زندگی محبت وجود داشت، سختی بیرون خانه آسان خواهد شد. دختر و پسر ، عروس و داماد به هم محبت بورزند، چون آن محبت ملاطی است که اینها را برای هم حفظ می کند ، در کنار هم نگه می دارد و نمی گذارد از هم جدا شوند. محبت خیلی چیز خوبی است . محبت که باشد وفاداری هم هست.

از عروسی شروع کنید

در همه امور زندگیتان سادگی را رعایت کنید. اولش هم از همین مراسم ازدواج است، از اینجا شروع می شود. اگر ساده برگزار کردید قدم بعدی اش هممی شود ساده و الا شما که رفتید آن مجلس کذایی مثل عیان و اشراف های طاغوت درست کردید، بعد دیگر نمی توانید بروید در یک خانه کوچک مثلا با وسایل مختصر زندگی کنید. این جور نمی شود دیگر، چون خراب شده و از دست رفته است . از اول، زندگی را بر پایه سادگی و ساده زیستی بگذارید تا زندگی بر خودتان ، بر کسانتان و مردم جامعه ان شالله آسان شود.

مجموعه پیشنهادی:  ایده برگزاری عروسی در پاییز

ضررهای مهریه های آنچنانی
کسانی که مهریه‌ی بالا برای خانمشان قرار می‌دهند، به جامعه ضرر می‌زنند. خیلی از دخترها توی خانه می‌مانند، خیلی از پسرها بی‌زن می‌مانند، به‌خاطر این‌که این چیزها وقتی در جامعه رسم شد، سنت و عادت شد، به جای «مَهرُ السّنّه»، به جای این‌که مهر پیغمبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) سنت باشد، وقتی مهر جاهلی سنت شد، اوضاع، اوضاع جاهلی خواهد شد.

جهیزیه مایه عزت
خوشبختی عبارت است از آرامش، احساس سعادت و احساس امنیت. جشن و اسراف وزیاده روی،کسی را خوشبخت نمی کند. مهریه و جهیزیه هم کسی را خوشبخت نمیکند. پای بندی به روش شرع است که انسان را خوشبخت می کند.
جهیزیه برای دختر مایه عزت نیست. عزت دختر به اخلاق او به رفتار و شخصیت خود اوست. بعضی از خانواده‌های عروس، خودشان را اذیت می‌کنند و به زحمت می‌اندازند و اگر پول هم ندارند به زحمت پول تهیه می‌کنند. اگر پول دارند خرج زیادی می‌کنند، برای این‌که یک جهیزیه‌ی مفصل پر زرق و برقی را مثلاً دراختیار دخترشان بگذارند. مبادا بروید پول قرض کنید جهیزیه درست کنید. مبادا خودتان را به زحمت بیندازید. مبادا خانواده تان را به زحمت بیندازید. مبادا خیال کنید دخترتان اگر جهیزیه اش کمتر از دختر همسایه و قوم خویش بود این سرشکستگی است. نه این سرشکستگی نیست.

تجمل و خوشبختی
مگر کسانی که با تجمل عروس و داماد می‌شوند خوشبخت‌ترند؟ چه کسی می‌تواند چنین چیزی را ادعا کند؟ این کارها جز این‌که یک عده جوان را، یک عده دختر را حسرت به دل کند و زندگی را بر این‌ها تلخ نماید، اگر نتوانستند آن‌جور آن‌ها هم عروسی بگیرند تا ابد حسرت به دل بمانند یا اصلاً نتوانند عروسی بگیرند. چیز دیگری نیست… تا آمدند دخترش را بگیرند، چون دستش خالی است، این دختر بماند توی خانه. این پسر دانشجو یا کارگر یا کاسب ضعیف، همین‌طور غیر متأهل بماند.

لباس عروسی کرایه ای
بعضی ها لباس عروس گران قیمت می خرند. نه! چه لزومی دارد. حالا لباس عروس می خواهند بعضی ها لباس عروس را می روند کرایه می کنند، چه مانعی دارد؟ ننگ است؟ نه ! چه ننگی؟ چه مانعی دارد؟ بعضی ها این را ننگ می دانند. ننگ این است که انسان یک پول گزافی بدهد چیزی بخرد یک بار آن را مصرف کند بعد بیندازد دور. یک بار مصرف آن هم با وضعی که بعضی مردم داردند بعضی واقعاً نیاز دارند.

منابع: سایت Khamenei.ir

دیدگاهتان را بنویسید