تالار وب

سفره عقد

سفره عقد

سفره عقد ایرانی یکی از سنت های جالب کشور ما است. وجود یک سفره عقد ساده و شیک، می تواند موجب رضایت زوج ها ، خانواده ها، دوستان و همراهانشان باشد. از آنجا که در ایران رسم بر این است که معمولا مراسم عروسی بعد از برپایی سفره عقد انجام شده و بسیاری از خانواده ها، مراسم سفره عقد را جدا از مراسم شب عروسی بر پا می کنند، باشکوه و زیبا جلوه دادن این سفره بسیار مهم است.

این مسئله از مواردی است که برخی از زوج های جوان نسبت به آن حساس هستند و برخی سفره عقد سنتی را ترجیح می دهند و برخی دیگر تزیین سفره عقد در خانه را می پسندند ولی گروهی هم می خواهند که این سفره حتی الامکان لوکس و عالی بنظر برسد. وسایل سفره عقد هم که برای تزیین آن بکار می روند، در این میان اهمیت خاصی دارند و در هر گوشه ای از خاک کشورمان مردم بنا به عقاید و سنت های قومی و یا مذهبی آن منطقه سفره عقدشان تا حدودی ممکن است متفاوت باشد. مکان سفره عقد می تواند هر جایی (حتی باغ عروسی) باشد ولی معمولا در مکان های بسته مانند خانه یا تالار برگزار می شود تا علاوه بر راحتی افراد دعوت شده، حریم خصوصی عروس و داماد هم حفظ شود. 

همچنین مطابق سنت های کهن کشورمان برای سلامتی عروس و داماد هنوز هم در بسیاری از نواحی کشورمان، اسپند (اسفند) دود می کنند که این سنت زیبا هم زیبایی خاصی به این مراسم می بخشد و گذاشتن عسل در دهان عروس و داماد توسط یکدیگر که این هم به نشانه شیرینی و خوشبخت شدن در کنار همدیگر است و البته این سنت علاوه بر کشورمان در برخی از کشورهای دیگر هم رواج دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید