تالار وب

قابل توجه نو عروسان

قابل توجه نو عروسان

۸خطای شایع در استفاده از ماشین‌لباس‌شویی

شاید تصور اینکه ماشین لباس‌شویی باعث بروز بیماری‌های آلرژیک یا پوستی بشود،برای‌تان دشوار باشد. اما حقیقت این است که برخی میکروب‌ها و قارچ‌هایی که دراثر استفاده نادرست از ماشین لباس‌شویی، درون آن تولید و تکثیر می‌شوند، قادرندسلامت ما را به خطر بیندازند. این مطلب، نگاهی می‌اندازد به خطاهای هشت‌گانهاستفاده از ماشین لباس‌شویی که ممکن است هرکدام از ما مرتکب شویم و سلامت‌مانرا به دست‌ خودمان تهدید کنیم….
خطای اول:شستن لباس زیر با ماشین لباس‌شویی
به گفته دکتر چارلز جبرا، استاد میکروبیولوژی دانشگاه آریزونا، لباس‌های زیریکی از اصلی‌ترین منابع انتشار میکروب در فضاهای بسته و مرطوب‌ هستند. به همیندلیل بهتر است که هنگام شستشو با سایر لباس‌ها، درون یک محفظه قرار نگیرند. ازطرف دیگر، ممکن است آلودگی بیش از حد البسه دیگر به لباس زیر افراد سرایت کند وموجب تحریک پوستی یا حتی عفونت دستگاه تناسلی در آنها شود. به عقیده دکتر جبرا،لباس‌های زیر باید با آب کاملا داغ و مواد شوینده شسته و برای خشک شدن زیر نورمستقیم آفتاب قرار گیرند.او همچنین برای پیشگیری از ماندگاری میکروب‌ها درماشین‌لباس‌شویی توصیه کرد که پس از هر سه یا چهار بار استفاده، یک دور آن رابه صورت خالی از لباس و ریختن مواد ضدعفونی‌کننده، روشن کنید.
خطای دوم:شستن ملحفه‌ها با آب ولرم
خیلی‌ها برای حفظ رنگ و رو یا دیرتر کهنه شدن روتختی، روبالشی و ملحفه‌ها،آنها را با دور کند ماشین‌ لباس‌شویی و آب ولرم می‌شویند؛ در حالی که رابرتویتز، میکروبیولوژیست، این کار را تنها یک آب‌تنی لذت‌بخش برای این‌گونه کالاهامی‌داند و می‌گوید: «یکی از بهترین مناطق برای حفظ گرد و غبار و ایجاد آلرژی،روتختی‌ها و روبالشی‌ها هستند، بنابراین همه افراد باید حداقل هر دو هفته یکبار کلیه لوازم خواب‌شان را با آب کاملا داغ و با دور تند ماشین لباس‌شوییبشویند و برای جلوگیری از آلرژی‌زاشدن، آنها را درون خانه و به دور از گرد و غبار محیط بیرون از منزل خشک کنند»
خطای سوم:حبس هوا در ماشین لباس‌شویی
کپک‌ها به ندرت در محیط‌های خشک تولید می‌شوند اما مناطق مرطوب، جولانگاه ‌تولید و تکثیر انواع کپک‌ها هستند. تماس کپک با لباس‌ها باعث بروز احتقان، خارشچشم‌ها و خس‌خس سینه در افراد می‌شود. این علایم وقتی به صورت شدید‌تر وگسترده‌تر در فرد ظهور می‌کند که او به آسم یا‌ آلرژی هم مبتلا باشد. بنابراینبرای جلوگیری از تولید و تکثیر کپک در ماشین‌ لباس‌شویی‌تان، پس از هر بارشستشوی لباس‌ها، درب آن را کاملا باز بگذارید تا هوا و بخار درون‌اش کاملا خارجشود و محیط خشکی درون ماشین به وجود بیاید. رابرت ویتز، خشک کردن لاستیک دور درو حتی محفظه درونی ماشین به وسیله یک دستمال خشک را هم برای جلوگیری از حملهکپک‌ها موثر می‌داند.او حتی پا را از این حد فراتر گذاشته و می‌گوید: «برای اطمینان از نسل‌کشیکپک‌ها باید پس از هر بار استفاده، ماشین لباس‌شویی‌تان را با باد سرد سشوارخشک کنید!»
خطای چهارم:گذاشتن ماشین لباس‌شویی در یک فضای کوچک
کم نیستند افرادی که ماشین لباس‌شویی را درون رخت‌کن حمام، انباری یا حیاطخلوت سقف‌دار قرار می‌دهند و نمی‌دانند که با این کار چه خیانتی به خود و اعضایخانواده‌شان می‌کنند! ماشین لباس‌شویی باید در یک محیط باز مثل آشپزخانه قرارگیرد تا بتوان بعد از اتمام کار، قدری پنجره‌ را بازگذاشت تا هوا و بخار متصاعد شده از آن، محیط مناسبی برای رشد قارچ‌ها و کپک‌هابه وجود نیاورد. قرار دادن ماشین لباس‌شویی در مکانی مثل حمام،باعث تکثیرقارچ‌ها و کپک‌ها و سرایت آنها به لباس‌های داخل حمام، پرده حمام و لوازمی مثل لیف می‌شود و عاقبت این سرایت چیزی نیست جز ابتلا به آلرژی و بیماری‌های پوستی!بنابراین سعی کنید که ماشین لباس‌شویی‌تان را در محیط های باز نگهداری کنید واگر هم قادر به این کار نیستید، حداقل تا ساعاتی پس از اتمام کار شستشو، درحمام، انباری یا خیاط خلوت‌تان را باز بگذارید.
خطای پنجم: استفاده از شوینده‌های نامناسب
بعضی‌ها به خاطر اینکه پوست دست‌شان نسبت به بعضی شوینده‌ها حساس است، ترجیحمی‌دهند لباس‌های‌شان را درون ماشین لباس‌شویی بریزند و این‌طوری از هر نوعشوینده‌ای که دوست داشتند استفاده کنند اما پژوهشگران دانشگاه واشنگتن می‌گوینداگر پوست دست شما نسبت به ماده شوینده خاصی حساسیت دارد، به هیچ‌وجه نباید ازآن ماده درون ماشین لباس‌شویی‌تان استفاده کنید زیرا با این کار حساسیت پوستیرا به کل بدن‌تان منتقل خواهید کرد.آنها همچنین استفاده از شوینده‌ها ونرم‌کننده‌های معطر را برای شستن لباس کودکان، نوزادان و افراد مبتلا به آسم وآلرژی مناسب نمی‌دانند. به علاوه، پژوهشگران معتقدند که بهتر است لباس نوزادانهم مانند لباس‌های زیر، با دست و با مواد شوینده ملایم شسته شوند.
خطای ششم: رها کردن لباس‌های شسته شده برای مدتی طولانی
یکی دیگر از خطاهای نسبتا رایج و بیماری‌زا در مورد ماشین لباس‌شویی، رها کردن لباس‌های شسته شده به مدت طولانی درون آن است. در حالی که به عقیده دکتر جبرا،باقی ماندن لباس‌های خیس درون ماشین لباس‌شویی، بیشتر از ۳۰ دقیقه یعنی تولیدکپک و باکتری‌های آلرژی‌زا. بنابراین به توصیه وی، تنها زمانی ماشین لباس‌شویی‌تان را روشن کنید که مطمئن باشید در خانه هستید و می‌توانید پس از پایان شستشو، بلافاصله لباس‌ها را از درون آن خارج کرده و پهن کنید.
خطای هفتم:پرکردن ماشین با لباس‌های کثیف از چند روز قبل
این خطا از آن دست اشتباه‌هایی است که اکثر خانم‌ها آن را مرتکب می‌شوند.خانم‌ها معمولا برای جلوی چشم نبودن لباس‌های کثیف، آنها را درون ماشینلباس‌شویی می‌ریزند تا زمانی که ماشین کاملا پر از لباس شد، آن را روشن کنند.غافل از اینکه عرق، رطوبت و آلودگی لباس‌ها می‌توانند زمینه‌ساز تولید انواعمیکروب‌ها و رخنه کردن آنها درون لباس‌ها شوند. میکروب‌هایی که در محفظه‌هایریز لباس‌ها رخنه می‌کنند تا در فرصت مناسب شروع به فعالیت‌هایی کنند که موجبناراحتی‌های پوستی در ما می‌شود.
خطای هشتم:شستن کفش و لباس‌های گلی با ماشین لباس‌شویی
اگر خسته و کوفته از مسافرت یا کوهنوردی برگشته‌اید و حال و حوصله شستن کفش ولباس گلی‌تان را ندارید، بهتر است به جای پرتاب کردن آنها درون ماشین لباس‌شویی، گوشه حیاط یا حمام قرارشان دهید تا خوب خستگی‌تان در برود. میکروب وآلودگی‌های پنهان شده در گل و لای ممکن است تا مدت‌ها درون ماشین‌لباس‌شویی باقی بماند و به سایر لباس‌های‌تان هم نفوذ کند، بنابراین بهتر است لباس‌هایی که گل و کثیفی از سر و کول‌شان بالا می‌رود را با دست بشویید.

دیدگاهتان را بنویسید