تالار وب

نکند طلاق ها بر ازدواج ها فزونی گیرند!!!!

نکند طلاق ها بر ازدواج ها فزونی گیرند!!!!

بالا رفتن آمار طلاق، زنگ خطری برای دقت بیشتر در انتخاب

به نقل از خبرگزاری تابناک: ” رییس اداره جوانان دفتر سلامت وزارت بهداشت، گفت: “آمار طلاق در کشور رشد ۵۳ درصدی داشته است و نسبت ازدواج به طلاق در سال ۸۵ تا ۹۳ بیانگر این است که طلاق بر ازدواج فزونی یافته است.
متاسفانه این آمار تکان دهنده ایست که پیام های زیادی را به دنبال دارد که لازم است ریشه یابی و علت یابی شوند.

به گزارش ایسنا، گلایل اردلان  (در روزسه شنبه ۴ خرداد ۹۵) در همایش ازدواج سالم، که در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، با اشاره به یکی از بندهای سیاست های ابلاغی جمعیتی که از سوی مقام معظم رهبری بیان شده و مبنی بر ازدواج سالم است، اظهار کرد: برنامه هایی به منظور کاهش آسیب های اجتماعی و رفتارهای مخاطره آمیز در میان جوان در اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت به صورت جدی دنبال می شود.

وی، آموزش معیار همسرگزینی عقلانی را یکی از برنامه های این اداره در جهت ترویج ازدواج سالم عنوان کرد و افزود: در سند سلامت جوانان سلامت باروری و ازدواج، سلامت روان، سلامت اجتماعی، ترویج سبک زندگی سالم و پیشگیری از اعتیاد ذکر شده است.
اما آنچه مهم است اینکه این مطالب همواره به صورت تیوری مطرحه بوده و هستند و مساله این است که به چه صورت به این موارد پرداخته می شود و در جهت تحقق آنها، چه اقدامات عملی صورت می گیرد.
رئیس اداره جوانان دفتر سلامت وزارت بهداشت، ادامه داد: افزایش سن ازدواج در دختران و پسران باعث کاهش نرخ فرزندآوری و افزایش رفتارهای مخاطره آمیز می شود، برهمین اساس لازم است برنامه هایی با رویکرد سلامت معنوی، جسمی و اجتماعی درخصوص ازدواج شاد، سالم، پایدار در اختیار گروه سنی جوان قرار گیرد.
رییس اداره جوانان دفتر سلامت وزارت بهداشت، ادامه داد: افزایش سن ازدواج در دختران و پسران باعث کاهش نرخ فرزندآوری و افزایش رفتارهای مخاطره آمیز می شود

رییس اداره جوانان دفتر سلامت وزارت بهداشت، ادامه داد: افزایش سن ازدواج در دختران و پسران باعث کاهش نرخ فرزندآوری و افزایش رفتارهای مخاطره آمیز می شود
وی با اشاره به اینکه میزان نرخ باروری در کشور ۱٫۸ است، گفت: این میزان در استان تهران ۱٫۴ است که کمتر از میزان کشوری است و لازم است جوانی جمعیت و ارتقاء و پویایی آن باید بیش از پیش مورد توجه باشد. چنانچه می بینیم شعارها و تبلیغات تلویزیونی متعددی مبنی بر افزایش باروری و نرخ رشد جمعیت، وجود دارد و از طرفی هزینه های یک فرزند، تنها یک عامل برای بسیاری از زوجین محسوب می شود که به تک فرزندی یا نیاوردن فرزند، روی آورند.
رئیس اداره جوانان دفتر سلامت وزارت بهداشت به اهداف ازدواج سالم اشاره کرد و ادامه داد: نجات از سرگردانی، تداوم نظم در امور زندگی، افزایش طول عمر و شادتر زندگی کردن و هم چنین ارتباط اجتماعی سالم با افراد جامعه از دیگر اهداف ازدواج سالم است.
هرچند که باید گفت ازدواج سالم و درست، اثرات ادامه داری را برای یک نسل به دنبال دارد.
ازدواج،می تواند به عنوان تکیه گاهی برای سلامتی باشد. تکیه گاهی که شامل حمایت و پشتیبانی همسران از یکدیگر، متعهد بودن در امور زندگی و احساس رضایت از زندگی، می شود. چرا که اگر افراد ازدواج کنند اما ناراضی باشند، سلامت آنها نسبت به افراد مجرد ضعیف تر است، در نتیجه کیفیت زندگی مشترک بسیار مهم است. و البته سرمایه گذاری هایی که برای تشکیل یک زندگی با کیفیت صورت می گیرد بسیار مهم است.

مجموعه پیشنهادی:  ضرورت آموزش رفتارهای پرخطر جنسی

رئیس اداره جوانان دفتر سلامت وزارت بهداشت به تأثیر خانواده سالم بر سلامت جامعه اشاره کرد و گفت: در صورتی که یک خانواده سالم نباشد، منجر به بر هم خوردن ساختار جامعه می شوند و افراد مریض وقتی به جامعه وارد می شوند در جامعه ناهنجاری ایجاد می کنند.
رئیس اداره جوانان دفتر سلامت وزارت بهداشت به تأثیر خانواده سالم بر سلامت جامعه اشاره کرد و گفت: در صورتی که یک خانواده سالم نباشد، منجر به بر هم خوردن ساختار جامعه می شوند و افراد مریض وقتی به جامعه وارد می شوند در جامعه ناهنجاری ایجاد می کنند.

رئیس اداره جوانان دفتر سلامت وزارت بهداشت به تأثیر خانواده سالم بر سلامت جامعه اشاره کرد و گفت: در صورتی که یک خانواده سالم نباشد، منجر به بر هم خوردن ساختار جامعه می شوند و افراد مریض وقتی به جامعه وارد می شوند در جامعه ناهنجاری ایجاد می کنند
بنابر گزارش های داده شده: “طبق آمار سن ازدواج رو به افزایش است به گونه ای که سن ازدواج در مردها ۲۷٫۶ و در زنان ۲۶٫۱ رسیده است. تأخیر در سن ازدواج منجر به تأخیر در فرزندآوری و تأخیر در فرزندآوری منجر به ناباروری می شود. این موضوع برای افراد زیادی قابل درک است چرا که در اطراف خود این مسائل را کمابیش شاهد هستیم .
رئیس اداره جوانان دفتر سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماری هایی مانند اوتیسم و سندروم داون از جمله بیماری هایی است که به دلیل سن بالای مادر در نوزاد ایجاد می شود، گفت: میزان باروری زنان در سن ۳۵ سالگی به بالا کم می شود و گاهی منجر به ناباروری آن ها می شود.
طبق آمارثبت احوال، با کاهش ازدواج در کشور روبرو بوده ایم و این در حالیست که بیش از ۱۳ میلیون جوان در آستانه ازدواج هستند. و همین امر می تواند موجبات وقوع آسیب های مختلفی را به دنبال داشته باشد.
وی مشکل اساسی ازدواج نکردن را هزینه های زیاد عروسی عنوان کرد و گفت به راستی مشکلات مهمی که مانع ازدواج جوانان هستند، کدامند؟ شاید اغلب افراد برای ازدواج جوانان، مسائل مالی را در نظر داشته باشند در حالیکه موضوع خود شناسی بسیار مهمتر است.

رییس اداره جوانان دفتر سلامت وزارت بهداشت اضافه کرد: در کشور طلاق رشد ۵۳ درصدی داشته است و نسبت ازدواج به طلاق طی سال ۸۵ تا ۹۳ بیانگر این است که طلاق بر ازدواج فزونی یافته است. بنابراین راهکار اساسی در این امر استفاده از معیارهای مناسب برای ازدواج و کاهش سطح توقعات است.
هرچند به نظر می رسد این به تنهایی کافی نیست که به دنبال ازدواج کردن جوانان باشیم. ازدواج موفق، ازدواجی آگاهانه و از روی عقل و تدبر است و می توان به این ازدواج و نتایج طولانی مدت ان، خوش بین بود.

اگر به خلاصه ای از فعالیت های دفتر سلامت خانواده، نگاه کنیم مواردی لیست شده اند که اینطور تعریف می شوند: آموزش به جوانان، دختران و پسران مجرد، آموزش افزایش آگاهی ملاکهای انتخاب همسر، افزایش آگاهی نسبت به مهارت های زندگی، افزایش آگاهی افراد متعهد جهت کاهش طلاق و فرهنگ سازی به منظور داشتن یک ازدواج سالم، که همه این فعالیت ها خوبند به این شرط که به طور عملی و کاربردی در بیایند تا برای مخاطبان قابل فهم تر باشند.اینگونه فعالیت ها وقتی به شکل کارگاهی صورت گیرند، قطعا اثرگذاری بهتری به دنبال خواهند داشت و موضوع مهم حرکت به سمت راهکارهایی برای درونی کردن هر چه بیشتر این آموزش هاست.

منبع:سایت تابناک / تبیان

دیدگاهتان را بنویسید