تالار وب

همسرت را حسود نکن

همسرت را حسود نکن

شما تا به حال چند بار سعی کرده اید حسادت همسرتان را نسبت به خودتان برانگیزید؟ علت آن چه بود؟ و انجام این کار چقدر توانست وضعیت رابطه شما را بهتر کند؟

چرا بعضی از همسران، حسادت همدیگر را بر می انگیزند؟

مدتی پیش خانم جوانی که مادر دو پسر کوچک هم بود به دیدنم آمد و از اینکه شوهرش بد دل شده و مدام او را کنترل می کرد شکایت داشت. مشغول بررسی کم و کیف رابطه آنها بودم که او به نکته مهمی اشاره کرد “حضور شخص سوم”. جریان از این قرار بود که شوهر این خانم مدتها بود که توجهی را که همسرش توقع داشت به او نشان نمی داد و زن هم برای اینکه تلخی این بی توجهی را به او بچشاند شخص سومی را وارد زندگی شان کرده بود و طوری که شوهر به این قضیه مشکوک بشود با او تلفنی و تلگرامی ارتباط داشت. البته این شخص سوم یک خانم بود که در دوران دبیرستان با زن همکلاسی بودند و چندی پیش اتفاقی همدیگر را دیده بودند. ضمناً از نقشه ای هم که این خانم کشیده بود خبر نداشت. از آن موقع به بعد، به تصور زن رفتار مرد کمی بهتر شد، برای مثال هر روز تلفنی با همسرش صحبت می کرد، زودتر به خانه می آمد، با هم به خرید می رفتند، با هم بچه ها را به پارک می بردند و… . ولی این محبت ها کم کم دردسر ساز شدند، طوری که زن حتی برای دکتر بردن بچه ها هم نمی توانست تنها از خانه بیرون برود. و حالا او مانده بود با این وضعیت چه کار کند.

عده ای از روانشناسان که به تحلیل و درک بیشتر مسائل زوجین علاقه مندند، تحقیقاتی انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند که امثال این خانم جوان بسیار زیادند و تقریباً همه زن و شوهرها در طی دوران زندگی مشترکشان دست کم یکبار سعی می کنند که حسادت همسرشان را برانگیزند. به این رفتار اصطلاحاً «القای حسادت» می گویند. القای حسادت، در فرهنگ های مختلف به شیوه های مختلفی انجام می شود و اغلب از وسایل ارتباطی مانند تلفن و شبکه های مجازی برای این هدف استفاده می شود.
چرا بعضی ها حسادت همسرشان را قلقلک می دهند؟

این کار نه عشق را بیشتر می کند، نه ترازوی خوبی برای سنجیدن علاقمندی همسر است، نه برای شما قدرت و کنترل می آورد و نه موجب متنبه شدن همسر می شود. تنها کاری  که می کند این است که همسرتان را حساس تر و حق به جانب تر می کند
زن و شوهرهایی که روی حسادت همسرشان انگشت می گذارند، به دنبال به دست آوردن چیزهایی هستند که مهمترین آنها شامل این موارد می شوند:
۱٫ امنیت عاطفی: زن و شوهرهایی که هر از گاهی از خواستگارها و خاطرخواهی های قبل از ازدواجشان به هم می گویند، از جمله افرادی هستند که فکر می کنند می توانند با برانگیختن حسادت همسر، او را بیشتر به خود علاقمند کنند و در نتیجه احساس امنیت عاطفی خودشان را بیشتر کنند.
۲٫ امتحان کردن همسر: بعضی دیگر، می خواهند از این طریق میزان اهمیت و استحکام رابطه شان را بسنجند.
۳٫ قدرت و کنترل: گروهی دیگر از همسران، از القای حسادت به عنوان راهی برای نشان دادن قدرت و افزایش دادن کنترل بر همسرشان استفاده می کنند.
۴٫ تنبیه کردن همسر: مثالی که در بالا گفته شد نمونه ای از کسانی است که برای تنبیه کردن به القای حسادت می پردازند.

مجموعه پیشنهادی:  افزایش رشد طلاق در برخی از استانها

القای حسادت به همسر، به کجا ختم می شود؟
حسود کردن همسر، به چند دلیل عاقبت خوبی ندارد:
اول اینکه این کار نه عشق را بیشتر می کند، نه ترازوی خوبی برای سنجیدن علاقمندی همسر است، نه برای شما قدرت و کنترل می آورد و نه موجب متنبه شدن همسر می شود. تنها کاری  که می کند این است که همسرتان را حساس تر و حق به جانب تر می کند و او را بیشتر در لاک دفاعی فرو می برد.
دوم اینکه این کار، شما و همسرتان را از اصل مشکلتان منحرف می کند و باعث مزمن تر شدن آن می شود.
سوم اینکه با این کار شما در درجه اول شخصیت و عزت نفس  خودتان را زیر سؤال می برید نه رفتارهای همسرتان را.
و چهارم اینکه اگر مانند خانمی که مثال زدیم، شخصی واقعی را وارد این بازی کنید، ممکن است دردسرهای جبران ناپذیری را برای او، خودتان و همسرتان ایجاد کنید.

چگونه حسادت همسرمان را بیدار نکنیم؟
گروهی دیگر از همسران، از القای حسادت به عنوان راهی برای نشان دادن قدرت و افزایش دادن کنترل بر همسرشان استفاده می کنند
شعله ی میل به برانگیختن حسادت در همسر، هر چه زودتر خاموش بشود احتمال افزایش طول عمر و کیفیت زندگی مشترک شما هم بیشتر می شود. برای اینکه این میل را در خودتان از بین ببرید چند راهکار را امتحان کنید:
۱٫ هوای خودتان را داشته باشید. خیلی از اوقات، همسران ناخواسته حسادت همدیگر را تحریک می کنند. برای اینکه این اتفاق نیفتد لازم است که نسبت به افکار، هیجان ها و رفتارهای خود آگاهی بیشتری داشته باشید.
۲٫ مشکل اصلی را پیدا کنید. سعی کنید بفهمید چه چیزهایی باعث می شوند که به فکر القای حسادت به همسرتان بیفتید.
۳٫ حرف بزنید. مشکل را با همسرتان در میان بگذارید مثلاً به او بگویید که «من از سکوت تو در خانه ناراحتم و دوست دارم وقتی به خانه می آیی چند دقیقه ای را به حرف زدن با من اختصاص بدهی».
۴٫ برای حل مشکل، پیشقدم شوید. بعد از اینکه با مشورت همسرتان راهی برای حل مشکل پیدا کردید، اول از اصلاح خودتان شروع کنید. مثلاً وقتی همسرتان به خانه می آید، همه وقت تان را در آشپزخانه و اتاق بچه ها سپری نکنید و دقایقی کنار او بنشینید.
۵٫ اضطراب های خودتان را بشناسید. شاید اگر از شما بپرسند مشکل تان چیست مثلاً بگویید «بی توجهی همسر». اما کاری که لازم است شما بکنید این است که ببینید چه چیزی باعث شده است که این مسئله آنقدر برای شما عذاب آور شود که برای آرام کردن خودتان به القای حسادت  در همسرتان روی بیاورید. برای مثال آیا اضطراب از دست دادن او، شما را به این رفتار می کشاند.
۶٫ صداقت را در آغوش بگیرید. تظاهر کردن به هر نیتی هم که باشد، رفتار مثمر ثمری نیست. به خصوص در مورد چیزهایی که شخصیت افراد را زیر سؤال می برند. اگر مشکلی هست، آن را بپذیرید و صادقانه با همسرتان در میان بگذارید.

بخش خانواده ایرانی
تبیان
تالار پذیرایی
تالار وب

دیدگاهتان را بنویسید