تالار وب

چطور یک نامزدی نافرجام را تمام کنید؟

چطور یک نامزدی نافرجام را تمام کنید؟

بر هم خوردن نامزدی و نقش برآب شدن آرزوهایی که برای ازدواجتان داشتید، هیچ وقت آسان نیست اما بعضی وقت‌ها چاره دیگری ندارید. وقتی خانواده هم با شما هم عقیده اند و وقتی مشاور تشخیص می دهد مشکلات شما حل ناشدنی هستند و بعد از ازدواج رابطه تان خرابتر خواهد شد، چاره ای جز تمام کردن نامزدی ندارید.

برای اعلام پایان نامزدی، هرگز مثل ترسوها عمل نکنید. واقع‌بین باشید، اینکه چند روز به نامزدتان زنگ نزنید تا او عصبانی شده، خودش زنگ زده و سرتان داد بکشد، خیلی راحت است. در چنین شرایطی می‌توانید بهانه‌ای مسخره برای او بیاورید و منتظر بمانید تا او بگوید که دیگر تحمل رفتارهای بچگانه شما را ندارد. آن وقت از اینکه توانسته‌اید بدون برخورد هدفتان را پیدا کنید، نفسی عمیق می‌کشید.
حتی ممکن است بخواهید وقتی پشت تلفن با طرفتان مشغول صحبت هستید، یک موضوع حساس را عمداً پیش بکشید و صبر کنید تا طرفتان از کوره در برود. آن وقت جایی وسط این بحث به او بگویید که بهتر است جدا شوید چون تفاوت زیادی با هم دارید و حلقه نشان و هدیه های او را همین امروز با پیک برایش پس می فرستید.
این هم یک نوع بزدلانه دیگر پایان دادن به نامزدی است. گیرم که خانواده هم با شما موافق باشند که این ازدواج، ازدواج بشو نیست. اما وقتی مثل ترسوها نامزدی را بر هم می‌زنید، همیشه احتمال برگشتن از هر دو طرف رابطه باقی می‌ماند. باید از راه‌های آسان و سریع دوری کنید چون در واقعیت این راه‌ها برای اینکه آن فرد را به کلی از زندگی‌تان بیرون کنند، خیلی بیشتر طول می‌کشند و شما و طرفتان را دچار ناراحتی بیشتری خواهند کرد.
تکلیف را روشن کنید
اول، باید چند سوال از خودتان بپرسید تا بتوانید درک درستی از فکر و احساس خودتان پیدا کنید. آیا واقعاً می‌توانید از پس آن برآیید و سر تصمیمتان بمانید؟ این سوالات کمکتان می‌کند پاسخ این سوال را پیدا کنید.
اگر نامزدتان درخواست یک شانس دوباره کند، دوست دارید این شانس را دوباره به او بدهید؟
آیا مدام به اینکه تمام کردن این نامزدی کار درستی است فکر می‌کنید؟ آیا به این فکر هستید که شاید بد نباشد نظرتان را عوض کنید؟
آیا فقط بخاطر یک دلخوری یا فشار خانواده ها این تصمیم را می گیرید؟
آیا دوست دارید کمی از او فاصله بگیرید تا تکلیفتان را با خودتان روشن کنید؟
اگر پاسخ شما به اکثر این سوالات قاطع بود، یعنی هنوز طرفتان را دوست دارید و برای تمام کردن این نامزدی هنوز آمادگی ندارید و حتی اگر بخواهید که رابطه‌تان را تمام کنید، احتمال زیادی وجود دارد که دوباره به سمت هم برگردید.

تمام شدن یک رابطه می‌تواند یک‌جانبه یا دوطرفه باشد اما هیچ دلیلی ندارد که یکی از شما بخواهد آن یکی را به چیزی متهم کند. اینکه مستقیم سر اصل مطلب بروید خیلی راحت‌تر است و مشاجراتتان را هم شدیدتر نخواهد کرد. طبیعی است که هر کدام از شما نظرات خودتان را داشته باشید، اما هیچ دلیلی ندارد در این نقطه از رابطه بخواهید دعوا راه بیندازید

قدم به قدم تا پایان نامزدی
اگر بااینکه هنوز طرفتان را دوست دارید، ولی همه امیدتان را برای شادی و خوشبختی کنار او از دست داده‌اید و آماده تمام کردن آن رابطه هستید، این مراحل را دنبال کنید تا به درست‌ترین روش به این نامزدی پایان دهید.
۱- قبل از بر هم زدن رابطه از طرفتان دوری نکنید. بیشتر زوج‌هایی که می‌خواهند ارتباطشان را تمام کنند، سعی می‌کنند خودشان را از هم دور کرده و با بهانه‌های مختلف از دیدن هم سر باز بزنند. باید درک کنید که طرف شما حق دارد بداند در ذهن شما چه می‌گذرد.
۲- دلایل جدا شدنتان را همواره به خاطر داشته باشید. همه ما دوست داریم که همیشه جنبه‌های خوب و مثبت رابطه را ببینیم، مخصوصاً اگر قرار باشد تغییر بزرگی در زندگی‌مان ایجاد شود. از تغییر نترسید و نگذارید احساسات بر شما غلبه کنند. لیستی از همه دلایلی که می‌خواهید رابطه‌تان را تمام کنید تهیه کنید. این کار دلایل لازم برای اینکه سر تصمیمتان بمانید را به شما می‌دهد.
۳- به نامزدتان زنگ بزنید و به او بگویید که لازم است درمورد موضوعی مهم با او حرف بزنید. توضیحی درمورد موضوع صحبتتان ندهید اما برای او روشن کنید که لازم است درمورد رابطه‌تان با هم حرف بزنید. ادامه گفتگو حتماً باید حضوری انجام گیرد.
۴- همدیگر را متهم نکنید. تمام شدن یک رابطه می‌تواند یک‌جانبه یا دوطرفه باشد اما هیچ دلیلی ندارد که یکی از شما بخواهد آن یکی را به چیزی متهم کند. اینکه مستقیم سر اصل مطلب بروید خیلی راحت‌تر است و مشاجراتتان را هم شدیدتر نخواهد کرد. طبیعی است که هر کدام از شما نظرات خودتان را داشته باشید، اما هیچ دلیلی ندارد در این نقطه از رابطه بخواهید دعوا راه بیندازید.
می توانید بگویید: معذرت می‌خوام اما واقعاً فکر می‌کنم امیدی به خوشبختی ما نیست. من از ادامه نامزدی و ازدواج با تو می ترسم. چند هفته اخیر من خیلی به این موضوع فکر کردم، درمورد اختلافاتمان هم حرف زدیم، اما هیچ چیز بهتر نشده است. این دعواهای همیشگی زندگی هر دو ما را خراب کرده است. شاید باید قبول کنیم که من و تو به درد هم نمی‌خوریم. با خانواده و مشاور هم صحبت کرده ام و آنها هم موافق این موضوع هستند.
۵- دلایلتان را توضیح دهید. وارد جزییات شوید اما سعی نکنید تایید او را درباره تک تک این جزئیات بگیرید. او ممکن است متفاوت از شما فکر کند.
۶- بدون هیچ رفتار نادرست و ناراحت‌کننده نامزدی را تمام کنید. از برخوردهای جسمی قبل از جدایی خودداری کنید. این کار واقعاً بی‌معنی است و باعث سردرگم‌شدنتان می‌شود. وقتی نامردیتان را تمام کردید، با لبخندی از هم جدا شوید. شاید شما دو نفر زوج‌های نامناسبی کنار هم بودید اما هر دو شما آدم‌هایی فوق‌العاده هستید.
۷- وقتی دلتان برای او تنگ شد، از اینکه به او زنگ بزنید اجتناب کنید. این کار به هیچ عنوان کمکتان نخواهد کرد.

مجموعه پیشنهادی:  سیاست های یک خانم موفق

منبع: تبیان

 

دیدگاهتان را بنویسید