تالار وب

یاداشتهای مفید یک خانم خانه دار

یاداشتهای مفید یک خانم خانه دار

خانم های خانه دار معمولا بیشتر وقت خود را داخل آشپزخانه سپری می کنند. از همین روست که آشپزخانه، قلب خانه نامیده می شود. برای اینکه اوضاع و احوال در مهم ترین قسمت خانه شما از هر لحاظ مرتب باشد، این مطلب را از دست ندهید.

مجله آشپزی ایده آل: خانم های خانه دار معمولا بیشتر وقت خود را داخل آشپزخانه سپری می کنند. از همین روست که آشپزخانه، قلب خانه نامیده می شود. برای اینکه اوضاع و احوال در مهم ترین قسمت خانه شما از هر لحاظ مرتب باشد، این مطلب را از دست ندهید. یادداشت های یک زن خانه دار به نوعی دایره المعارف خانه داری به خصــوص آشـپزخانه داری است بخوانید و استفاده کنید.
حصیرها آب نمک قرقره می کنند!
ظروف حصیری ازجمله انواع سبدها و زیربشقابی ها و وسایل دیگری مانند اینها معمولا گل سرسبد آشپزخانه ها هستند چه اینکه زیبایی و ظرافت خاصی دارند. با این حال وقتی این وسایل حصیری کثیف می شوند اغلب تمیز کردن آنها به یک دغدغه تبدیل می شود. اما نگران نباشید چون آشپزخانه شما می تواند همچنان با این وسایل حصیری تر و تمیز باشد و بدرخشد. فقط کافی است ظرف بزرگی از آب نمک تهیه کنید و این وسایل حصیری را داخل آنها بگذارید و سپس با برس نرمی خیلی آرام آنها را داخل آب نمک تمیز کنید.
کتری آهکی!
درون کتری ها بعد از مدتی استفاده، معمولا پر از املاح آهکی می شود. برای تمیز کردن داخل کتری و البته از بین بردن این املاح آهکی، راه حل بسیار ساده ای وجود دارد که بد نیست هراز گاهی تکرار شود. راه حل اینجاست. کتری را با مقدار برابری از آب و سرکه پر کنید و روی گاز بگذارید تا بجوشد. بعد از به جوش آمدن کتری، آن را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید ترکیب سرکه و آب حداقل برای ۱۲ساعت در همان حالت داخل کتری باقی بماند. در این صورت املاح آهکی داخل کتری از بین خواهد رفت.
فرار از شر بوی نامطبوع!
ظروف دردار پلاستیکی بعد از مدتی استفاده معمولا بوی مواد غذایی را به خود می گیرند که داخل آنها بوده با این حال خیلی راحت می توان از شر این بوهای نامطبوع خلاص شد. برای اینکه بوهای بد را از این ظروف فراری دهید، روزنامه های سیاه و سفید را به صورت مچاله شده داخل آنها بگذارید و در ظرف ها را محکم ببندید و بگذارید ۲۴ ساعت در همان حالت باقی بماند. بعد از اینکه روزنامه ها را از داخل ظرف ها درآوردید، حتما ظروف را آبکشی کنید.
آبگوشت یعنی این!
آبگوشت یکی از غذاهای سنتی و البته محبوب ایرانی است که قدیم ها بیشتر و این روزها کمتر طبخ می شود. با این حال همه ما هر از گاهی هوس یک آبگوشت غلیظ و خوشمزه را می کنیم که چرب بوده و چه بسا حسابی هم لعاب انداخته باشد. حالا اگر هنوز راه لعاب دار کردن و غلیظ تر شدن آبگوشت را پیدا نکرده اید ما یک راهکار بسیار ساده و البته کارآمد به شما پیشنهاد می کنیم. فقط کافی است در حین پخت آبگوشت چند تکه نان داخل آن بیندازید نان سنگک گزینه بهتری است. در این صورت آبگوشت شما غلیظ تر و البته خوشمزه تر خواهد شد.
مغز گردوی درسته!
معمولا وقتی قرار است مغز گردو را درسته و سالم از داخل پوست گردو خارج کنید به نظر می رسد راه سختی در پیش دارید! چون یک ضربه کاری به پوست گردو سبب می شود مغز آن تاحدودی خرد شود اما اگر قبل از شکستن گردوها آنها را یک شب تمام درون آب نمک خیس کنید با یک ضربه خیلی آرام می توانید پوست آنها را شکسته و مغز را بدون اینکه خرد شود از داخلشان بیرون بیاورید.
برنج را خوشمزه تر کنید
برای خوش طعم کردن برنج راه های بسیار زیادی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از پیاز است. اگر یک عدد پیاز کوچک را به شکل ورقه های نازک خرد کرده و داخل آب برنج بریزید نه تنها برنج شما بهتر قد خواهد کشید، بلکه طعم آن نیز خوشمزه تر خواهد شد. البته اگر از آن دسته آدم هایی هستید که بو و مزه پیاز را دوست ندارید، کلا قید این روش را بزنید و سراغ راه های دیگری برای خوش طعم کردن برنج بروید.
فصل، فصل گلابی است!
این روزها گلابی دوست داشتنی دوباره به بازار آمده تا با تمام خاصیت های غیرقابل انکارش ۲،۳ ماهی مهمان خانه ها شود. حتما می دانید که گلابی رسیده، آنی است که وقتی با انگشت فشارش می دهید نرم تر از بقیه گلابی ها باشد اما اگر دست بر قضا شما مقداری گلابی خریده اید که هنوز نرسیده و می خواهید کاری کنید تا زودتر برسد، آنها را داخل پاکت های کاغذی بگذارید و در سطح پاکت چند سوراخ کوچک ایجاد کنید. در مرحله بعد، یک سیب رسیده را هم داخل پاکت و لابه لای گلابی ها بیندازید و بعد پاکت را در فضایی خشک و دور از نور بگذارید. گاز اتیلن سیب باعث می شود دیگر میوه ها هم حسابی برسند.

دیدگاهتان را بنویسید