تالار وب

نحوه درست برخورد با همسر حساس

چگونه با همسر حساس یا حسود برخورد کنیم

شاید از اینکه همسرتان دائم شمارا کنترل می‌کند خسته شده باشید و فکر کنید که به شما حسادت می‌کند چون مانع پیشرفت شما می‌شود. اگر همسر شما فردی حساس و یا حسود است در ادامه در سایت تالار وب می‌توانید همراه ما باشید. ما در این مقاله درباره چگونه رفتار کردن با همسر حسود و یا حساس مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار داده‌ایم.

نحوه برخورد با همسر حساس
نحوه برخورد با همسر حساس

حسود کیست؟

به‌طورکلی ما دو نوع حسادت داریم. حسادت مثبت که باعث پیشرفت فرد برای تلاش بیشتر می‌شود و به‌عبارت‌دیگر همان غبطه خوردن است و حسادت دوم حسادت مخرب است. برای مثال من متوجه می‌شوم همسرم (یا فرد دیگری که با او در ارتباطم) توانایی یا ویژگی خوبی دارد که آن را دوست دارم اما چون خودم آن ویژگی را ندارم، پس دوست ندارم همسرم هم آن را داشته باشد!

منم که حساااس!

گاهی فردی را دیده‌اید که به رفتارهای همسرش حساس است. برای مثال وقتی مردی به همسرش می‌گوید «حق ادامه تحصیل نداری.» افراد فکر می‌کنند به دلیل حساسیت‌هایش نسبت به زندگی زناشویی است درصورتی‌که او به توانایی و پیشرفت همسرش حسادت می‌کند و احساس می‌کند خودش نمی‌تواند به جایگاه او برسد، بنابراین همسرش را هم از این کار بازمی‌دارد.

نحوه برخورد با همسر حساس
نحوه برخورد با همسر حساس

گوش‌هایتان را تیز کنید

در دوران آشنایی زوج‌ها باید رفتار یکدیگر را کاملاً زیر نظر بگیرند. مثلاً یک خانم و یک آقا می‌تواند واکنش همسرش را در مورد پیشرفت درزمینهٔ کاری ، تحصیلی و…خود ببیند که آیا او را تشویق می‌کند و برای پیشرفتش خوشحال می‌شود یا اینکه هزار مدل سؤال پیش می‌کشد مانند «حالا منظور رئیس ات از این تعریف چی بود؟/ یعنی هیچ‌کس جز تو توی دانشگاه معدلش بالا نشده؟» و سؤال‌هایی از این قبیل. البته با تمام این‌ها همین اول کار نمی‌توانیم به او برچسب حسود ، شکاک و حساس بزنیم و فقط باید موشکافانه بقیه رفتارهای او را زیر نظر بگیریم تا به جوابی قطعی برسیم.

مجموعه پیشنهادی:  عواقب ازدواج در سنین پایین

ریشه‌یابی کنید

اگر فرد بتواند رفتارهای طرف مقابل را خوب بررسی کند و طرف مقابل هم نسبت به افکار و احساس خودآگاه باشد، می‌توانند علل و ریشه‌ها را پیدا کنند. مثلاً از طرف مقابلش بپرسد:«چرا اجازه نمی‌دهی تنها به فلان جا بروم؟» و به‌این‌ترتیب علل و ریشه‌های نگرانی فرد را پیدا کنند و درصدد رفع آن‌ها بربیایند اما معمولاً افراد این رفتارها را به‌صورت ناخودآگاه بروز می‌دهند و خیلی اوقات حتی خودشان متوجه علت اصلی رفتارهایشان نیستند. اینجاست که به دخالت و بررسی یک فرد متخصص نیاز است که حداقل به زوج کمک کند تا متوجه شوند علت این برخوردها و رفتارها چیست.

چگونه با همسر شکاک رفتار کنم

در مواقعی که می‌بینید که همسرتان نسبت به کسی حسادت می‌کند و به خاطر حسادتش به آن فرد عکس‌العمل نشان می‌دهد یکی از راه‌های کم کردن این نوع حسادت افزایش دادن عزت‌نفس همسرتان است. از همسرتان تعریف کنید ، مخصوصاً در مورد آن ویژگی‌هایی که می‌بینید نسبت به آن بر روی آن فرد حساس است. به او میدان بدید که کارهایی رو انجام بده که با انجام آن کارها پیش شما خودش رو نشان می‌دهد. اگر همسرتان احساس کنه که به او اعتماد دارید و او رو در همه موارد قبول دارید خودش رو کمتر در معرض حسادت و مقایسه با دیگران قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید