تالار وب

وسایل سفره عقد خانگی

وسایل سفره عقد خانگی

وسایل سفره عقد خانگی

برای برگزاری مراسم عقد بعضی از زوج‌ها به محضر می‌روند و عقد می‌کنند و برخی دیگر دوست دارند که در منزلشان مراسم عقد را برگزار نمایند. اگر شما از دسته دوم هستید در ادامه می‌توانید در وب‌سایت تالار وب وسایل سفره عقد خانگی را بخوانید تا بتوانید خرید بهتری برای تهیه وسایل سفره عقد خانگی داشته باشید و یک سفره عقد خانگی زیبا را درست کنید. در ادامه همراه ما باشید.

در فرهنگ ما ایرانیان از سفره بسیار یادشده است و فلسفه‌های بسیار زیادی دراین‌باره گفته‌شده است. یکی از ارزشمندترین و قدیمی‌ترین سفره‌های ایرانیان، سفره عقد است. سفره عقد در فرهنگ‌های مختلف و اقوام متعدد ایرانی ریشه دوانده و جایگاه خاصی دارد.

وسایل سفره عقد خانگی

جایگاه سفره عقد

از زمان‌های قدیم رسم بر این بوده است که سفره عقد را روبه‌قبله بیندازند و عروس و داماد روبه‌قبله روشنایی بنشینند. تجملات و تهیه وسایل سفره عقد خانگی گران‌قیمت در زیبایی و ارزش معنوی آن تأثیری ندارد و شما می‌توانید با کمترین هزینه و بامهارت در چیدن و آراستن سفره عقد به زیبایی آن بی افزایید.

رنگ سفره عقد

در قدیم رسم بر این بوده است که سفره عقد را به رنگ سفید انتخاب می‌کردند زیرا رنگ سفید نماد صلح، آرامش، امنیت، پاک‌دامنی و سفیدبختی بوده است. تلفیقی از رنگ‌های کرم و نباتی نیز می‌تواند جلوه زیباتری به سفره عقد شما ببخشد. استفاده از رنگ‌های طلایی و نقره‌ای در سفره عقد امروزه بسیار محبوب شده است و شما نیز می‌توانید از این رنگ‌ها استفاده کنید.

شما می‌توانید سفره عقد را گرد، مستطیل و یا بیضی که متناسب با اندازه اتاق عقد باشد تهیه نمایید. شما در سفره عقدتان مجموعه‌ای از رنگ‌ها که همه در زیر سایه رنگ سفید و نباتی هستند را می‌توانید استفاده نمایید. فقط به این نکته توجه داشته باشید که از رنگ‌هایی استفاده نمایید که با یکدیگر هماهنگی داشته باشند و همچنین با ظروف، دسته‌گل و لباستان نیز هماهنگی داشته باشد.

سفره قند سابیدن بر سر عروس و داماد

برای سفره قند می‌توانید از پارچه‌های حریر و یا ساتن به رنگ‌های سفید، نباتی و یا سبز استفاده نمایید. اغلب قند را دختران دم بخت یا خانم‌های تازه‌عروس شده روی سر عروس و داماد می‌سابند. این سفره باید در حین خواندن خطبه عقد بر سر عروس و داماد قرار بگیرد و قندهای تزیین‌شده بالای سر آنان سابیده شود.

تهیه سفره قند

پارچه ساتن و یا حریر را به طول تقریبی ۱۲۰ سانتی‌متر و عرض ۹۰ سانتی‌متر برش بدهید و بعد آن را دورتادور سفره قرار بدهید و به عرض یک سانتی‌متر به داخل چرخ کنید. شما می‌توانید برای تزیین دور سفره‌تان از تور یا یراق‌ها استفاده کنید. همچنین می‌توانید تور حاشیه‌دار را به عرض ۶ سانتی‌متر به‌صورت ساده و یا چین‌دار به لبه سفره وصل نمایید.

تزئینات سفره عقد

 • گل‌های طبیعی و یا مصنوعی
 • ربان و مروارید
 • شمع
 • کل قند
 • نقل
 • نبات
 • اسپند
 • گردو، فندق، بادام
 • نان
 • تخم‌مرغ
 • جا حلقه‌ای
 • پنیر و سبزی
 • قرآن
 • آینه و شمعدان

وسایل سفره عقد خانگی

تزیین شمع

شمع برای تزیین سفره عقد بسیار ضروری و مهم است زیرا باعث زیباتر شدن آن می‌شود و با روشن کردن آن نور و جلای خاصی به سفره عقد می‌دهد. شما می‌توانید شمع‌ها را خودتان درست کنید و یا اینکه به‌صورت آماده خریداری نمایید. همچنین می‌توانید برای تزیین آن با شابلون‌های آماده روی شمع‌ها را طرح دار کنید و یا از گل‌های مصنوعی و مروارید نیز استفاده نمایید.

تزیین کله‌قند

اول‌ازهمه دودسته گل‌کوچک گرد را با گل‌های دست‌ساز و یا آماده تهیه کنید و بعد ساقه‌ی گل را با نوار گاترین سفید به‌صورت محکم ببندید. سپس لبه زیرین گل را به یک‌لایه تور چین داده‌شده نصب نمایید تا سیم‌ها کاملاً پوشانده شوند. دسته‌گل را روی کله‌قند بچسبانید و ساقه را نیز تنه آن چسبانده و با نخ محکم ببندید به‌طوری گل‌ها درست در بالای قند قرار بگیرد.

تزیین نقل

یکی از زیباترین و کهن‌ترین رسم‌ها پس از مراسم عقد، تعارف و پذیرایی از میهمانان با بسته‌های نقل است. برای تزیین نقل‌ها ایده‌های مختلفی وجود دارد اما بیشتر افراد دوست دارند که نقل‌ها داخل تور دیده شود.  می‌توانید تو را به قطر بیست‌وپنج سانتی‌متر و یا به شکل مربع به ابعاد ۳۰ سانتی‌متر برش بدهید و روبان ساتن باریک را به لبه تور بچسبانید. در آخر وسط تور یک سکه مبارک باد بگذارید و نقل را رو تور قرار بدهید و آن را جمع کنید و در مرحله آخر با روبان به‌صورت پاپیون گره بزنید.

تزیین نبات

برای تزیین نبات شما می‌توانید از چند بند مروارید و شکوفه استفاده کنید و هم شاخه نبات را با رشته‌های مروارید به‌تنهایی تزیین کنید. برای تزیین مورد اول باید لبه بالایی کاسه‌نبات را با مروارید و یا شکوفه بچسبانید و یک ردیف تور ساده و یا حاشیه‌دار را چین بدهید و داخل کاسه‌نبات بچسبانید. سپس کاسه‌نبات را در سینی قرار بدهید و با چند برگ سبز و گل تزیین نمایید.

در روش دوم شما باید شاخه نباتی را بردارید و یک‌بند مروارید را به‌صورت کج دورتادور شاخه نبات پیچ و چسب بزنید. بعدازاینکه چند شاخه نبات را با این روش مروارید چسباندید حال نوبت آن است که قطعه اسفنجی را داخل ظرفی بچسبانید و روی آن را با پارچه ساتن بپوشانید. سپس نبات‌ها را روی اسفنج بچسبانید و لابه‌لای آن را با گل و روبان تزیین نمایید.

تزئینات گردو، فندق و بادام

برای تزیین گردو اول سیم‌ها را به قطعه‌های ۲۰ سانتی‌متری درآورده و به انتهای گردو فروکنید و یا با چسب بچسبانید. و با نوار گاترین قهوه‌ای آن را ساقه پیچی کنید. پس‌ازآنکه تمام گردوها را به این شکل آماده کردید حالا می‌توانید آن‌ها را به شکل یک خوشه دربیاورید و اگر ساقه‌های اضافی داشت آن را بچینید. برای زیباتر شدن آن می‌توانید لابه‌لای گردوها گل‌های ریز استفاده کنید.

برای تزیین بادام می‌توانید آن را به شکل گل کوکب دربیاورید زیرا بادام قابلیت بالایی برای این کار دارد. شما باکمی ظرافت می‌توانید اشکال زیبایی درست کنید. شما می‌توانید این روش را روی یک بادبزن چوبی پیاده سازید و سطح آن را با گل و برگ بپوشانید. همچنین برای زیباتر شدن آن می‌توانید گردو، بادام و فندق را با اسپری به رنگ طلایی و یا نقره‌ای درآورید.

وسایل سفره عقد خانگی
وسایل سفره عقد خانگی

تزیین تخم‌مرغ

برای تزیین تخم‌مرغ که جایگاه بسیار ویژه‌ای در عید نوروز دارد و برای سفره عقد نیز بسیار مهم است می‌توانید از چند روش زیر استفاده نمایید.

 • تور زدن
 • اکیل زدن
 • مروارید و سرمه زدن
 • روبان زدن
 • تزئین با گل‌های خمیری

تزیین نان

درگذشته نان سنگک را در سفره عقد قرار می‌دادند که بودن آن در سفره عقد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود. در آن زمان نان سنگک بزرگ را با پنبه و یا نقل پیام پیوندتان مبارک باد را روی آن می‌نوشتند که امروزه باکمی تغییر زیباتر شده است. برای تزیین نان روش‌های مختلف و زیبایی وجود دارد که آسان‌ترین آن با گل‌آرایی را به شما میگوییم.

اول‌ازهمه تعدادی برگ سبز مصنوعی و یا طبیعی را دورتادور یک حلقه چوبی و یا فلزی وصل نمایید سپس ۴ عدد میوه کاج را با اسپری به رنگ طلایی دربیاورید و اجازه بدهید تا خشک شود. پس از خشک شدن آن را لابه‌لای برگ‌ها بچسبانید. مرواریدها را به دو صورت ضربدری و یا به‌اضافه می‌توانید روی نان‌ها قرار بدهید و محل اتصال مرواریدها را یک گل‌کوچک بچسبانید. در آخر سه عدد نان را لابه‌لای برگ‌های سبز قرار بدهید و کنار آن‌ها پاپیونی به حلقه بچسبانید و نان را در مرکز حلقه قرار بدهید.

وسایل سفره عقد خانگی
وسایل سفره عقد خانگی

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید