تالار وب

تاریخچه ساقدوش عروس و داماد

تاریخچه ساقدوش عروس و داماد

تاریخچه ساقدوش عروس و داماد : طی سال‌ها رسم و رسوماتی هستند که به دست فراموشی سپرده می‌شوند و یا شکل دیگری به خود میگیرند و بروز میشوند. یکی از این رسم و رسومات در مراسم عروسی است که با گذشت زمان تغییراتی کرده است. حتماً مجالس عروسی بسیاری شرکت کرده‌اید و میدانید که وجود ساقدوش برای عروس و داماد مهم است و وظیفه‌ی اصلی ساقدوش کمک به عروس و داماد برای بهتر برگزار شدن مراسم عروسی است. همچنین وجود ساقدوش شکل و ظاهر خاصی به مراسم عروسی می‌بخشد. در ادامه ما برای شما تاریخچه ساقدوش عروس و داماد و سؤال‌هایی که ممکن است برای شما هم به وجود آمده باشد را در این مقاله در وب‌سایت تالار وب جواب داده‌ایم که امیدواریم موردتوجه‌تان قرار بگیرد.

 

تاریخچه ساقدوش عروس و داماد

 

علت وجود ساقدوش در عکس عروسی

وجود ساقدوش‌ها در عکس‌های عروسی باعث ایجاد تنوع و زیبایی در آن می‌شود. دلیل آن‌هم این است که ساقدوش‌های عروس و داماد معمولاً لباس‌های ست و شبیه به یکدیگر به تن می‌کنند و برای هماهنگی بیشتر حتی مدل موهایشان را نیز شبیه به هم درست می‌کنند و از همین رو یکدست بودن و ست بودن ساقدوش‌ها در کنار عروس و داماد جلوه خاصی به عکس‌های عروسی می‌بخشد.

تعداد ساقدوش‌های عروس و داماد

اگر بخواهیم با رسم و رسومات قدیم پیش برویم باید تعداد ساقدوش خیلی زیادی را برای روز عروسی‌تان برگزینید. زیرا در قدیم رسم به این صورت بوده که به ازای هر ۴۰ نفر میهمان یک جفت ساقدوش برای عروس و داماد در نظر گرفته شود. البته در قدیم تعداد میهمانان پیش از ۱۰۰ نفر نمی‌رسیده است و این رسم امروزه که جشن عروسی‌ها اغلب حداقل ۴۰۰ نفر میهمان را دارد زیاد کارساز نیست و شما باید تعداد زیادی ساقدوش را انتخاب کنید. البته برای زیباتر شدن عکس‌های عروسی‌تان می‌توانید از ساقدوش‌های زیادی استفاده نمایید اما به همراه داشتن تمام آن‌ها در طول مراسم عروسی ممکن است زیاد هم زیبا نباشد.

مجموعه پیشنهادی:  سفیدکردن دندان با روش خانگی

 

نقش ساقدوش در مراسم عروسی

 

علت شبیه بودن لباس ساقدوش عروس و داماد

یکی از سؤال‌هایی که ممکن است برای شما هم پیش‌آمده باشد این است که علت همرنگ بودن لباس ساقدوش و شبیه بودن آن چیست؟ جواب این سؤال به زمان‌های خیلی دور برمی‌گردد؛ زمانی که هر رسم عروسی به یک سری علت برگزار می‌شده است. در زمان‌های قدیم رنگ و مدل لباس ساقدوش‌ها با عروس یکی بود و علت آن برای فراری دادن شیطان از عروس و داماد بوده است. زیرا آن‌ها عقیده داشتند با هم‌رنگ شبیه به هم کردن لباس عروس با ساقدوش‌هایش، شیطان دیگر قدرت تشخیص و نفوذ به عروس را نخواهد داشت. البته درگذشته کارهای دیگری نیز برای دور ماندن عروس و داماد از شیطان انجام می‌دادند که بیشتر شبیه به خرافات بوده و امروزه انجام آن‌ها شبیه به یک طنز است. که باگذشت زمان تغییراتی نیز در آن به وجود آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید