تالار وب

معیارهای اصلی انتخاب همسر

در انتخاب همسر به چه نکاتی توجه کنیم

معیارهای اصلی انتخاب همسر : انتخاب همسر یکی از مهم‌ترین انتخابات زندگی هر شخصی است که باید در انتخاب آن دقت کرد. زیرا شریک زندگی یعنی شریک دائمی در تمام امور زندگی که در هر شرایطی در کنار هم خواهند ماند. از همین رو ما امروز در وب‌سایت تالار وب برای شما درباره معیارهای اصلی انتخاب همسر مطالب مفیدی را آماده کرده‌ایم که امیدواریم موردتوجه‌تان قرار بگیرد. همراه ما باشید.

معیارهای اصلی انتخاب همسر

در انتخاب همسر شما باید دودسته معیار را در نظر بگیرید:

  • معیارهای اصلی و کلیدی
  • معیارهای فرعی و ترجیحی(همتایی و تناسب)

معیارهای اصلی انتخاب همسر

معیارهای اصلی و کلیدی

اخلاق خوب

شریک زندگی شما باید دارای صفات نیک مانند خوش‌خلقی، حق پذیری، خوش‌بینی، راست‌گویی، متانت، ادب، نرم‌خویی، گذشت، وفاداری و سخاوت باشد.

اصالت خانوادگی

یکی از ملاک‌های اصلی در انتخاب همسر اصالت خانوادگی است. منظور از اصالت خانوادگی در اینجا ثروت، شهرت و موقعیت اجتماعی نیست بلکه نجابت، پاکی و تربیت خوب خانواده است. ارگ خانواده را به درخت تشبیه کنیم، فرزندان شاخ و برگ‌های آن هستند و از ریشه و ساقه درخت تغذیه و رشد می‌کنند. درنتیجه شکی نیست که بسیاری از ویژگی‌های خوب و بد اجداد در شکل‌گیری شخصیت فرزندان نقش داشته باشد.

سلامت جسمی و روانی

ممکن است بعضی از مشکلات جسمی و روانی به زندگی مشترک لطمه‌ای وارد نکند اما بعضی از بیماری‌ها غیرقابل درمان هستند و مانع انجام وظایف همسری می‌شوند و از همین رو ازدواج با این افراد ریسک است زیرا یک زندگی مشترک نرمال نخواهید داشت و دچار مشکلاتی در زندگی می‌شوید.

معیارهای اصلی انتخاب همسر

معیارهای فرعی و ترجیحی

تناسب و زیبایی

درست است که زیبایی معیاری ضروری به‌حساب نمی‌آید اما طرفین باید ازلحاظ زیبایی موردپسند یکدیگر واقع‌شده باشند و برای همدیگر جذابیت داشته باشند. چشم‌پوشی کردن از این معیار و گفتن این حرف که اشکالی ندارد که این نقص را در زیبایی ظاهری و اندام دارد و با آن کنار خواهم آمد فقط باعث می‌شود که بعدها مجبور به تحمل کردن آن شوید.تناسب سنی

مجموعه پیشنهادی:  ایده برگزاری عروسی در پاییز

با توجه به اینکه تفاوت سن بلوغ جنسی دختر و پسر حدود ۴ سال است پس بهتر است که این اختلاف سنی را در ازدواج رعایت کرد. اگر فرد موردنظر شما واقعاً ازلحاظ بلوغ جنسی، بلوغ اقتصادی و بلوغ فرهنگی و اجتماعی کامل شده بود می‌توان با سن مساوی همسرتان را انتخاب کنید.

تناسب اقتصادی

تناسب اقتصادی نیز یکی از معیارهایی است که باید زوج‌ها قبل از ازدواج به تفاهم برسند. زیرا اختلاف طبقاتی بین دختر و پسر باعث ایجاد اختلاف در زندگی مشترک می‌شود و قبل از ازدواج باید این موضوع حتماً موردبررسی قرار بگیرد.

تناسب جسمی و جنسی

زن و شوهر باید ازنظر جسمی (اندام و قد) باهم تفاوت زیادی نداشته باشند. البته اغلب زوج‌ها قبل از ازدواج به این موضوع دقت نمی‌کنند و یا از اهمیت آن بی‌اطلاع‌اند اما باید بدانید که تناسب قد و وزن با همسرتان باید به‌گونه‌ای باشد که خیلی غیرفرمال و با تفاوت بسیار زیادی نباشد.

تناسب جنسی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و زوج‌ها باید قبل از ازدواج درباره این موضوع با یکدیگر صحبت کنند زیرا ممکن است فرد موردنظر شما سردمزاج باشد درصورتی‌که شما گرم‌مزاج هستید و همین موضوع باعث ایجاد اختلاف و نارضایتی جنسی می‌شود. اما با توجه به دین اسلام و اینکه اکثر خانواده‌ها سنتی هستند پی بردن به داشتن تناسب جنسی با فرد موردنظر کار غیرممکنی است.

معیارهای اصلی انتخاب همسر
معیارهای اصلی انتخاب همسر

دیدگاهتان را بنویسید